ARTVİN İLİ ŞAVŞAT İLÇESİ VELİKÖY KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
Site Haritası
Üyelik Girişi
Aidat Borcu Sorgulama
velikoydernegi.com.tr
Takvim
Saat

2012 Kar Güreşleri

2012 VELİKÖY KAR GÜREŞLERİ CANLI YAYIN
Artvin- Şavşat- Veliköy 17. Kar Üstü Karakucak Güreşleri 18 Şubat Cumartesi günü Veliköy'de yapıldı.

 

Şavşat’tan 22 kilometre uzakta bulunan Veliköy’de yapılan Kar Üstü Karakucak Güreşleri dünyada ilk ve tek olma özelliği taşıyor. 17. Veliköy Kar Üstü Karakucak Güreşlerine Vali Yardımcısı Bahadır Güneş, Şavşat Kaymakamı Abdullah Köklü, Şavşat Belediye Başkanı M. Naci Köroğlu ve çok sayı vatandaş katıldı. Artvin dışından ve Gürcistan’dan gelen 150 güreşçi kar üstünde kısasıya güreşti.
 
Kar Güreşleri Şenliği; gelenek haline gelen, komşu köy Pınarlı’dan (Suluban) köy halkının güreşçiler ve davul-zurna, tulum eşliğinde ellerinde bayraklarla Veliköy’e gelmesiyle başladı. Konukları Veliköy Muhtarı İrfan Avcı ve şenlik komitesi karşıladı.
 
70 cm kar bulunan güreş alanı, çok çekişmeli müsabakalara sahne oldu. Saat 12.00’de saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan program, Veliköy Muhtarı İrfan Avcı’nın açılış konuşmasıyla başladı.
 
Avcı, yaptığı konuşmasında;
 
ŞAVŞAT-VELİKÖY KAR ÜSTÜ KARAKUCAK GÜREŞLERİ İLİMİZİN TANITILMASINDA ÇOK ÖNEMLİ BİR YER TUTMAKTADIR
 
“Yıllardan beri yapmış olduğumuz kültür etkinliği ilimizin yurt içi ve yurt dışında tanıtılmasına vesile olmuştur. Birçok dünya ülkesinde ve etrafımızda savaşlar devam ederken ülkemizin tüm insanlarının, Misak-i Milli sınırları içerisinde sevgi, kardeşlik ve barıştan yana olmaları en büyük dileğimizdir. Bu amaçladır ki: Göğe komşu bu güzelim, dokusu bozulmamış topraklarında, yüreği memleket ve insan sevgisi ile dolu insanları ile birlikte sulh içinde şenliğimizi icra etmek için buradayız.
Bizleri kırmayarak kar güreşlerine değişik illerden ve Gürcistan’dan gelen güreşçilerimize, hakemlerimize, cazgırımıza, federasyon temsilcimize, tulum ve davul zurna sanatçılarımıza, teşekkür eder, yapılacak olan güreşlerin sevgi, saygı ve dostluk çerçevesinde Türk sporuna yakışır bir şekilde geçmesini temenni eder, güreşçi kardeşlerime başarılar dilerim.” dedi.
 
Şavşat Kaymakamı Abdullah Köklü de yaptığı kısa konuşmasında: Veliköy Karüstü karakucak güreşlerinin ilçenin tanıtılmasında önemli bir yer tuttuğunu, burada gördüğü birlik ve beraberliğin örnek teşkil edecek kadar nezih olduğuna vurgu yaparak etkinliğe destek vereceklerini sözlerine ekledi.
 
Artvin Valisi Necmettin Kalkan’ın il dışında olması nedeniyle Vali adına şenliklere katılan  Vali Yardımcısı Bahadır Güneş de bir konuşma yaptı. Güneş konuşmasında; sporun kardeşlik, birlik ve beraberliğin, kaynaşmanın önemli bir unsuru olduğunu, Artvin Valiliğinin bu tür etkinliklere her zaman destek olacağının altını çizdi. Konuşmaların ardından yapılan güreşler oldukça çekişmeli geçti.
 
Bu yıl Şavşat- Veliköy Karakucak Güreşleri’nin cazgırlığını Gençlik Spor İl Müdürlüğünden Recep Avcı yaptı. Avcı daha önce güreş hakemi olarak görev yaparken bu yıl cazgırlık yaparak Şavşat’ın ilk yerli cazgırı oldu. Yaklaşık 2 saat süren güreşler sonunda dereceye giren güreşçiler belli oldu. Buna göre:
 
KATEGORİLERİNDE DERECEYE GİRENLER
 
30-35 Kiloda: Recep Ali Aydın 1. MuhammetDoğan  2.
35-40 Kiloda: Beka Şaladze  1. Onur Salmaz 2.
40-45 Kiloda: Giorgi Sulova 1. Semih Kaya 2.
45-50 Kiloda: Ömer Sağlam1. İshak Kaya 2.
50-55 Kiloda:  Cihat Çakmak 1. Çağlayan Kayadede 2.
55-60 Kiloda: Yunus Aktel 1.Erhan Duran 2.
60-65 Kiloda: Emre Kavaloğlu 1. Halil Korel 2.
65-70 Kiloda: Hilmi Temel 1. Erol Altınışık 2.
70-75 Kiloda: Celal Dal 1. Zeki Öztürk 2.
75-80 Kiloda Segaria Sakraşhili    1. Adem Akbulut 2. 
90 Kiloda Arçili Gitaraşvili 1. Sinan Çelik 2.
100 Kiloda Zurati Metevelli 1. Mehmet Bölükbaşı 2.
 
18. ŞAVŞAT-VELİKÖY KAR ÜSTÜ KARAKUCAK
GÜREŞLERİNİN AĞASI ŞENOL OCAK OLDU
Yapılan güreş ağalığı yarışmasını ise Şenol Ocak aldı. Gelecek yılın ağalığını yapacak olan Şenol Ocak 2 bin TL açık artırmayla satılan ağalığı 15 bin TL vererek aldı.
BAŞPEHLİVAN ERZURUM BÖLGESİ GÜREŞÇİSİ FERHAT BİLİCİ
Başpehlivanlık güreşinde Erzurum bölgesi güreşçilerinden Ferhat Bilici, Amasya bölgesinden Demir Koçak ile karşılaştı. Köy meydanında toplanan vatandaşlar kar üzerinde güreşen sporcuların mücadelesini ilgiyle izledi. Kar yağışı altında yapılan güreşler sonunda Erzurum bölgesinden Ferhat Bilici başpehlivanlığı kazandı. Başpehlivanın 2 bin 500 TL ile ödüllendirilen organizasyonda toplam 15 bin TL ödül dağıtıldı.


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret141736
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.30749.3447
Euro10.823210.8666
Hava Durumu