ARTVİN İLİ ŞAVŞAT İLÇESİ VELİKÖY KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
Site Haritası
Üyelik Girişi
Aidat Borcu Sorgulama
velikoydernegi.com.tr
Takvim
Saat

Şavşata 50 yataklı hastane

» Şavşata Hastane Müjdesi

Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu, Şavşat ilçesine 50 yataklı yeni bir hastane inşa edeceklerinin müjdesini verdi.
valilik toplantısıArtvin Valisi Cengiz Aydoğdu başkanlığında sağlıkta karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü bir toplantı yapıldı.
Valilik toplantı salonunda yapılan toplantıya, ilçe kaymakamları, vali yardımcısı Mustafa Altınpınar, İl Sağlık Müdürü Seffettin Demirci, İl Milli Eğitim Müdürü Hamza Köşker, İl Bayındırlık ve İskan Müdürü Ufuktan Güneş, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Fevziye Aşıcı ile ilçe sağlık grup başkanları katıldı.
Yaklaşık 2 saat 45 dakika süren ve basına kapalı olarak gerçekleşen toplantının ardından Vali Aydoğdu, gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Sağlık hizmetlerinde bir dönüşümün arifesinde olduklarını belirten Vali Aydoğdu,”Aile hekimliği uygulamasına 2009 yılı içinde ilimizin de geçeceğini öngörüyoruz. Bununla ilgili bakanlığımızın ülkemiz genelinde öngördüğü bir uygulama var. İlimizin coğrafi şartları, çok göç vermiş olması ve köylerimizde bir takım kamu hizmetlerini sağlamada ülke standartlarına ulaşabilecek nüfusun olmaması bizi bazı Artvin’e özgü yeni bir durum değerlendirmesine zorunlu kılıyor. Bunu görüşeceğiz zaman içinde ancak aile hakemliği ile ilgili hazırlıklar bütün ilçelerimizde devam ediyor. Bunu memnuniyetle gördük” dedi
Tüm ilçelerin ortak sorununun ambulans ve personel yetersizliği olduğunu da kaydeden Vali Aydoğdu, şunları söyledi:”Doktor ihtiyacı ilimizde, ülkemiz genelinde düşünüldüğünde nüfus itibarıyla esasen bir doktor ihtiyacı yok gibi gözüküyor. Fakat branşlar itibarıyla bir çocuk doktoru her zaman ihtiyaçtır, bir dahiliyeci her zaman ihtiyaçtır. İlimizde yaşlı nüfus düşünüldüğünde bir kardiyoloji her zaman ihtiyaçtır. Bu açıdan branşlar olarak her ilçemizde en az iki branş uzmanı olduğunu gördük. Bazı ilçelerimizde altı-yedi branş uzmanı var. Yine de bütün branşların olmasını düşünürsek çağdaş standartlarda doktor ihtiyacımız da var diyoruz. Kişi başına düşen doktor sayısı itirabıyla düşünüldüğünde, Artvin in Türkiye’deki sıralamada üst sıradaki illerdendir. O açıdan doktor ihtiyacı ilimizde karşılanmış bir durumda görünüyor. Fakat biz bunu ideal durumu ön görüyoruz. Olmazsa olmaz değil de en iyisi nasıl olur diye düşündüğümüzde ihtiyacımız var diyoruz” diye konuştu.

-VALİ AYDOĞDU, ŞAVŞAT’A 50 YATAKLI YENİ BİR HASTANE YAPILACAĞINI MÜJDELEDİ-

Şavşat ilçesinde 50 yataklı yeni bir hastane yapılacağının da müjdesini veren Vali Aydoğdu,” Şavşat ilçemizde yeni hastane binası yapımı için yer temini yapıldı. İhale işlemleri başlıyor. Ancak bakanlığımız tarafından 25 yataklı olarak öngörülen hastaneyi, 50 yataklı hastaneye çevirmek için girişimimiz olacaktır. Merkez de ise kronik hale gelmiş bir sorun otopark ve yeni hastane binamızla eski hastane binamızın düzenlenmesi ve çevre düzenlenmesinin yapılması bu konuda da henüz bir karar almış değiliz. Ama birden fazla alternatif var. Fakat görünen o ki önümüzdeki iki üç ay içeresin de bir karar alacağız inşallah bu senede uygulamaya koyarız” dedi.
Türkiye’de son yıllarda sağlıkta yaşanan olumlu gelişmelerden Artvin’in de fazlasıyla payını aldığını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Vali Aydoğdu,”Tabi bununda Artvin’in zorunlu hizmet kapsamında olmasının çok büyük etkisi var. Özellikle uzman hekim ve pratisyen hekim ihtiyacının karşılanması açısından çok büyük payı oldu. Bu çok önemli nokta aslında şu anda biz doktor sıkıntı çekiyorduk” dedi.
Her kurada Artvin’e doktor ataması yapıldığını ancak atanan doktorun kente gelmeden istifa ettiğini de ifade eden Vali Aydoğdu,”Bütün halkımızın da bu konuda bir lobi faaliyeti içerisinde olmasını istiyoruz. En az 500 doktor her yıl içinde buraya kura çekiyor. Bunun en az 450’si istifa ediyor. Böyle bir sıkıntımız var. Rakamları abartmıyorum hatta bazısı hiç gelmeden istifa ediyor. Bu ülkemizin kamu hizmeti anlayışında da ciddi bir zafiyet göstergesi bu konuda da eğitimcilerimize yeni bir hizmet aşkının insanımıza aşılanması yeni bir heyecanın onlara bir şekilde verilmesi, paylaşılması ortak dertlere ortak  çözümler bulunması heyecanını hep birlikte paylaşmanın lezzetini yeniden tatmamız gerekiyor” diye konuştu.

Kaynak:Artvin Valiliği

 Ekleyen : Artvin.biz WebTakımı Eklenme Tarihi : 31 Ocak 2009 
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret149528
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.924017.9959
Euro18.455818.5297
Hava Durumu