ARTVİN İLİ ŞAVŞAT İLÇESİ VELİKÖY KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
Site Haritası
Üyelik Girişi
Aidat Borcu Sorgulama
velikoydernegi.com.tr
Takvim
Saat

Vali Cengiz AYDOGDU

VALİ AYDOĞDU: "ARTVİN TURİZM AÇISINDAN DEĞERLERİNİN FARKINDADIR"


Haber: Vali Aydoğdu: 'Artvin Turizm Açısından Değerlerinin Farkındadır'

Vali Cengiz Aydoğdu, Artvin Olarak Turizm Açısından Değerlerinin Farkında, Ne Yapacağına Karar Vermiş ve Çok Ciddi Bir Mesafede Almış Durumda Olduklarını Söyledi.

 
Vali Cengiz Aydoğdu, Artvin olarak turizm açısından değerlerinin farkında, ne yapacağına karar vermiş ve çok ciddi bir mesafede almış durumda olduklarını söyledi.

Vali Aydoğdu başkanlığında kültür ve turizm alanındaki mevcut durum, ihtiyac sorun ve önerilerinin görüşüldüğü toplantı düzenlendi. Valilik Toplantı Salonu'nda yapılan toplantıya Vali yardımcısı Mustafa Altınpınar, ilçe kaymakamları, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Abdurrahman Anlaş ile bazı daire amirleri katıldı.

Yaklaşık 3 saat süren ve basına kapalı olarak gerçekleşen toplantının ardından Vali Aydoğdu, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Vali Aydoğdu, Artvin'in turizm açısından değerlerinin farkında, ne yapacağına karar vermiş ve bu konuda da çok ciddi bir mesafede almış durumda olduğunu belirtti. Daha yolun başında olmalarına rağmen pek çok düzenlemeyi tamamlamış durumda olduklarını kaydeden Vali Aydoğdu, "14 Şubat'ta yapacağımız büyük bir şölenle Atabarı Kayak Merkezi'nin tanıtımını yapacağız. Turizm olsun, sosyal faaliyetlerde olsun, sportif tesislerde olsun, birinci ilkemiz Artvinli'nin katımlını sağlamaktır. İkinci olarak da orada öncelikle çevre sonra ülkemiz daha sonrada uzun vadede uluslararası tanıtımını yapıp uluslararası pazarlarda hatrı sayılır bir yer elde edebilmektir." dedi.

İlin güzelliklerini gelen ziyaretçilere gezdirecek saha rehberlerini eğiteceklerini ve onları sertifikalandırıp sahaya süreceklerini ifade eden Vali Aydoğdu, "Biz kurallar koyacağız, koyduğumuz kuralların uygulanmasında o yörede yaşayan köylülerimiz, hemşerilerimiz bizlere yardımcı olacaklar. İş-Kur, Milli Eğitim ve Turizm müdürlüğü birlikte kendi bölgemizin saha rehberlerini yetiştireceğiz. Bölgemize doğa turizmi, rafting triking yapmak için gelen ziyaretçilere yanında saha rehberlerimiz eşlik edecek. Yanında saha rehberi olmadan ziyaret edemezsiniz diye kural getireceğiz ve bunu da uygulayacağız. Böylece hem vatandaşlarımız için bir istihdam açıyoruz hem de çevremizin hoyrat bir şekilde kullanılmasının önüne geçmiş olacağız." diye konuştu.

Her ilçede ve Borçka Barajı'nda mutlaka fotoğraf çekme ve seyir noktaları oluşturacaklarını da kaydeden Vali Aydoğdu, "Arhavi ilçemizde çifte köprüler, Mencuna Şelalesi'ni mutlaka düzenleyip takibini yapacağız. Bu işi en geç mayıs ayında halletmemiz gerekiyor. Hopa'da ise öncelikle Sarp Sınır Kapısı'nın çevre düzenlemesine başladık. Ayrıca, Hopa sahilinde de bir düzenleme yapmayı düşünüyoruz. Şavşat Karagöl ile Borçka Karagöl'ümüzü yeniden düzenlenip sürdürülebilir bir şekilde ziyaretçilerimize sunmak istiyoruz." dedi.

Artvin'de geçen yıl 403 bin geceleme yapıldığını belirten Vali Aydoğdu, belediye ve özel idare belgeli 2 bin 729 yatak, bakanlık turizm belgeli 10 işletmede 985 yatak, hizmete sunum aşamasında 435 yeni yatak olmak üzere ilimizde toplam 4 bin 249 yatak kapasitesi bulunduğunu aktardı. Bunun 455 tanesi ev pansiyonculuğuna ait olduğunu bildiren Vali Aydoğdu, ildeki turizm sektöründe istihdam edilen sayının en az bin 800 ile 2 bin kişi arasında olmasını beklediklerini sözlerine ekledi. (CİHAN)

(Cihan Haber Ajansı)
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret149528
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.924017.9959
Euro18.455818.5297
Hava Durumu