ARTVİN İLİ ŞAVŞAT İLÇESİ VELİKÖY KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
Site Haritası
Üyelik Girişi
Aidat Borcu Sorgulama
velikoydernegi.com.tr
Takvim
Saat

2014 Kar Güreşleri

                                       19. Geleneksel Şavşat Veliköy Karüstü Karakucak Güreşleri Yoğun Bir Katılımla Gerçekleşti

Oldukça büyük bir katılımla gerçekleşen 19. Geleneksel Şavşat Veliköy Karüstü Karakucak Güreşleri, izleyenlere keyifli anlar yaşattı. İzleyenlerden tam not alan bu muhteşem organizasyona; Artvin Valimiz Sayın Kemal Cirit, AK Parti Milletvekili Sayın İsrafil Kışla, İlçe Kaymakamımız Sayın Cemil Sarıoğlu, İl Emniyet Müdürü Sayın Hüsrev Salmaner ve birçok vatandaş katıldı. Güreşlerde Artvin'in yanı sıra Sivas, Erzurum, Trabzon, Samsun, İstanbul, Tokat ve Gürcistan’dan toplam 130 sporcu kıyasıya mücadele ettiler.
               Veliköy Muhtarı Sayın İrfan Avcı’nın açılış konuşmasından sonra, İlçe Kaymakamımız Sayın Cemil Sarıoğlu, güreşlerin açılışında yaptığı konuşmada, “Kar üzerinde, bu beyaz minderde yapılan ve dünyada tek olan Veliköy’deki güreşleri tanıtmak için elimizden geleni yapacağız. Bütün köylerimizden, başka şehirlerden insanlar buraya spor için, kardeşlik ve barış için, aralarındaki sevgiyi çoğaltmak için geldiler. İnşallah bu amaç gerçekleşir, burada yeni dostluklar ve arkadaşlıklar kurulur” dedi.

               Ak Parti Millet Vekili İsrafil Kışla ise “Veliköy kar üstü karakucak güreşlerinin 19’uncusunu bu gün burada icra ediyoruz. Gerçekten her geçen gün bu festival çok daha anlamlı çok daha profesyonel şekilde icra ediliyor. Bu yıl bakıyorum halkımızın ciddi bir teveccühü var. Esas bu festivalleri anlamlı kılan sizlersiniz sizler eğer buraya katılmamış olsanız doğrusu bu festivalin bir anlamı olmaz. O bakımdan ilk önce buraya ilgi gösteren bütün halkımıza canı gönülden teşekkür ediyorum’’ dedi.
Artvin Valimiz Sayın Kemal Cirit burada yaptığı konuşmasında, “Bir soruyla başlamak istiyorum. Niçin Artvin’i tercih edelim? Her neslin farklı bir kültürle değerlendirildiği ve alternatifsiz bir il olduğu için tercih edelim. Küçük bir köyünde bile dünyaya barış ve kardeşlik mesajı veren koca yürekli insanlarla tanışmak için tercih edelim.Bugün Saklı Cennet Şavşat’ın bu güzel köyünden sizlere sesleniyoruz. Ve Kış Turizminin denenmemiş farklı bir versiyonu ile biz de varız diyoruz…Bir etkinliğe geleneksellik atfedilecekse bunun en farklı şekliyle tüm ülkeye gösteren Veliköy’ü kutluyorum. Etkinliğini sadece ülke içinde değil Uluslararası boyutla taçlandırdıkları için kutluyorum.
              Artvin oldukça farklı bir coğrafya.Bir tarafta kayak merkezimizde kayarsınız diğer tarafta renklerin her tonunu bütün muhteşemliğiyle karşımızda olan bir bölgemizde tabiatla iç içe olursunuz. Artvin’e geliniz ve çat kapı misafir olunuz o güzel yüreklere ve farklı kültürlerin nasıl bir arada kardeşçe ve en samimi haliyle yaşandığını gözlerinizle görünüz.Biz alternatifi olmayan bir ilde yaşıyoruz. Emeği geçen herkesi kutluyorum.
Veliköy muhtarını kutluyorum.Veliköylüleri kutluyorum.Ve karda güreş tutan sporcularımıza başarılar diliyorum. Onların bugün karda spor yaparken Artvin ilinin tanıtımına da katkı yaptıklarını bizler unutmuyoruz.Yeniden başarılar diliyor, saygılar sunuyorum.” diye konuştu.
                Minik boydan, baş kategorisine kadar 11 değişik boyda yapılan güreşlerde dereceye girenlere toplam 15 bin lira para ödülü ile madalya verildi. Erzurum bölgesinden Kenan Gör, başpehlivanlığı kazanırken 3 bin lira da para ödülünün sahibi oldu. Güreşler, izleyicilerin yöresel sanatçılar eşliğinde oynadığı horonla sona erdi.


 ARTVİN-ŞAVŞAT VELİKÖY KAR GÜREŞLERİ MÜSABAKA SONUÇLARI 

08. ŞUBAT 2014
35 kg
1.Giorgia Nişnianidzade (Gürcistan)
2.Giorgi Tcholadze(Gürcistan)
3.Tayfun Akbulut(Şavşat)

38 kg
1.Gia Urgalidze (Gürcistan)
2.Reha Sancar (Şavşat)
3....

42 kg
1.Goga Dizigiva (Gürcistan)
2.Mert Keskin (Şavşat)
3.Recep Ali Aydın (Pınarlı)

47 kg
1.Mertcan Deniz (Şavşat)
2.Berkcan Avcı (Veliköy)
3....

50-55 kg
1.Tarieli Devağa (Gürcistan)
2.Volkan Aykan (Artvin Ormanspor)
3.Onur Akbulut (Artvin Orman Spor)

60 kg
1.Mensur Bayoglu (Erzurum)
2.Recep Köse (Erzurum)
3.Adem Şahna (Yusufeli Belediyesi Gençlik Spor Kulübü)

66 kg
1.Bilal Çakmak (Erzurum)
2.Uğur Yazıcı (Artvin Orman Spor)
3.Murat Bayram (Yusufeli Belediyesi Gençlik Spor Kulübü)

74 kg
1.Köksak Muşli (İ. B.B.)
2.Fırat Altunışık (Erzurum Palandöken)
3.Hüseyin Özdemir (Tokat)

84 kg
1.Adem Akbulut (Erzurum)
2.Kakha Georgia (Gürcistan)
3.Aydın Dinç (Tokat)

96 kg
1.İlyas Yıldırım (Tokat)
2.Akhobadze Zuravi (Gürcistan)
3.Gugava Giorgi (Gürcistan)

96-120 kg
1.Kenan Gör (Erzurum)
2.Ersin Şahin ( Tokat)
3.Harun Çiftçi (Erzurum)                                        Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret149528
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.924017.9959
Euro18.455818.5297
Hava Durumu