ARTVİN İLİ ŞAVŞAT İLÇESİ VELİKÖY KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
Site Haritası
Üyelik Girişi
Aidat Borcu Sorgulama
velikoydernegi.com.tr
Takvim
Saat

Şırnak’ta Artvin Rüzgârı

Şırnak’ta Artvin Rüzgârı

14.04.2009 10:50:00


Gençlik Değişim Programı kapsamında 5-11 Nisan 2009 tarihlerinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki Gençlik Merkezi Müdürlüğünce gerçekleştirilen ‘Kültür Kaynaşması Projesi’ için Artvin Gençlik Merkezinin seçtiği 13 gencin Şırnak iline yaptığı gezide Artvinli gençler, büyük bir mutlulukla geri döndüler.Gençlik Değişim Programı kapsamında 5-11 Nisan 2009 tarihlerinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki Gençlik Merkezi Müdürlüğünce gerçekleştirilen ‘Kültür Kaynaşması Projesi’ için Artvin Gençlik Merkezinin seçtiği 13 gencin Şırnak iline yaptığı gezide Artvinli gençler, büyük bir mutlulukla geri döndüler.

                Şırnak gezisi boyunca Şırnak Valiliğini, Şırnak Üniversitesi Rektörlüğünü ve Şırnak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünü ziyaret ettikten sonra Cizre ve birçok beldedeki tarihi mekanları gezen gençler, birçok güzelliklerle karşılaştıklarını söylediler. Şırnak’ta Artvinli gençlerin yapmış olduğu etkinlikler de adeta Şırnaklı gençleri mest etti. Şırnaklı gençlerin düzenlediği veda gecesinde Şırnaklı Yükselen Grubu’nun sunduğu müzik şölenini çok beğenen Artvinli gençlerde boş durmayıp onlara ‘sazıyla’ birlikte gerek Artvin yöresi gerekse diğer yörelerden ait  şarkı ve türküleri seslendiren Keziban Özdemir, oynadığı ve Şırnaklı kardeşlerimize de bir gecede öğrettiği Kolbastı oyunu ile Şırnaklı gençleri coşturan Hatice Pınarbaşı, izleyenlere keyifli dakikalar yaşattılar.

                Büyük bir huzur ve mutluluk yaşayan gençler, Şırnak halkının yoğun ilgisinden duydukları memnuniyeti dile getiren gençler şunları söylediler: “İçimizde hep bir korku vardı giderken, gerek güvenlik gerekse şehirdeki yaşantı hakkında, ama gördük ki bu korkular tamamen yersiz ve asılsızdı. Her taraf cıvıl cıvıl, Artvin’den daha sosyal ve daha kültürel etkinliklere yatkın, gençleri geç saatlere kadar spor salonu ve kültür merkezlerinde kurslarda ve etkinliklerde, sokaklar gece birlere kadar hareketli ve eğlenceli. En az Artvin kadar güvenli ve rahat. Orda kaldığımız 4 gün boyunca hiçbir üzücü olay yada başka benzeri bir şey yaşanmadı. Dolu dolu bir 4 gün geçirdik. Şırnak ili ulusal basında anlatıldığı gibinin tersine çok rahat ve güvenli bir il. 60 bin nüfus olmasına rağmen ne bir hırsızlık olayı oluyor ne de birileri birilerini rahatsız ediyor. Gece istediğin gibi rahatça dolaşabilirsiniz. Kısaca Şırnaklı gençlerin ve büyüklerin bizlere göstermiş olduğu ilgiyi ne hayatımız boyunca bir ilde gördük ne de Artvin’de. Her şey mükemmeldi. Çok misafirperverler. Ayrılırken peşimizden ağlayan arkadaşlarımız oldu. Çok büyük bir mutlulukla ayrıldık, iyi ki gitmişiz. Başta bizlere bu imkanı sağlayan Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz ve Gençlik Merkezi Müdürümüz Sayın Uğur Beyazkaya’ya, Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Duman’a ve 6 gün boyunca kahrımızı çeken, eğlenmemiz ve rahat olmamız için elinden geleni yapan, gerek 40 saatlik yol boyunca gerek Şırnak’taki geziler boyunca  zorla yemek yediren, esprileri ile sürekli bizi güldüren bizden hiçbir şeyi esirgemeyen arada yapan hocamız Fikri Özkan’a ve şoförümüz Tuncer ağabeyimize çok teşekkür ederiz. Kısaca her şey mükemmeldi. Şimdiye kadar öğretmen olup yada memuriyete atanıp Şırnak’a tayinimiz çıkar korkusu ile yaşıyorduk, ama Şırnak’ı gördükten sonra her halde isteyerek ve severek Şırnak’ı işaretleyeceğiz” diyen öğrenciler, kendilerine Şırnak’taki ilgiyi böyle dile getirdiler.

                                                                                                                                             Mehmet Kılıç / 08 Haber

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret141736
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.30749.3447
Euro10.823210.8666
Hava Durumu